27 листопада 2011
Василишин Михайло (11 квітня 1938 – 26 грудня 2002), майстер спорту з вільної боротьби,
«Заслужений працівник фізичної культури України»(1998), голова спортивного комітету Львівської області,
голова ФСТ «Україна», перший заступник голови регіонального відділення НОК України.
Яскравий спортивний керівник…
Михайло Василишин був невисокого зросту, жвавий, веселий чоловік, який випромінював енергію, говорив впевнено і переконливо, з притаманним твердим поглядом з-під густих брів, що аж вуса стовбурчилися, так що не повірити йому не можна було. Останні п’ятдесят років свого життя він перебував у різних постатях у самому вирі львівського спорту, про що він розповідав так.
– Життєву наснагу, вміння працювати для добра людей, здатність переборювати труднощі і терпіти несправедливість можновладців, виходити переможцем із складних ситуацій – все це, переконаний, отримав з молоком матері. А батьківські настанови: «Синку, вчися, працюй і свого досягнеш», – були моїм дороговказом упродовж прожитих років.
– Кілометрів з двадцять від Львова, неподалік Винник, є село Тарасівка, де в хатині біля школи мешкала велика і дружна сім’я Василишиних – дідусь з бабцею, мої батьки Марія та Павло і четверо їхніх дітей. Мали кілька моргів землі, з якої жили, а батько був фахівцем дорожніх робіт – дороги, які він збудував, сотнями кілометрів пролягли в різних напрямках від Львова. Коли прийшли совєти, ледь не прийняли нас за куркулів, очевидно за оті кілька моргів, та якось залишили в спокої – не вивезли, лише ущільнили, бо відібрали кімнату під сільраду, а іншу залишили на восьмеро душ. Так ми довго жили через стіну з владою.
– Отримавши шкільну науку, пішов далі вчитися до Львівського технічного училища на формувальника-ливарника. Здобуваючи фах, активно займався спортом – боксом, боротьбою, гімнастикою. Пішов працювати у ливарний цех заводу автонавантажувачів, куди знову повернувся після трьох років армійської служби. Але оте захоплення спортом привело мене на навчання до інституту фізкультури, до якого я поступив 1960 року. Якраз в той рік відкрилася вечірня форма навчання, куди я перевівся із стаціонару. Родині непросто було утримувати студента, тож я повернувся працювати на завод. Нелегкі то були часи: виснажлива робота в шкідливих умовах, регулярні тренування, а ще вечорами навчання в інституті. Трохи полегшало через два роки, коли старший брат Іван запросив на тренерську роботу в «Локомотив». До речі, Іван – заслужений тренер України з важкої атлетики, кілька років працював старшим тренером збірної національної команди України. На недовгій тренерській роботі встиг підготувати одного з кращих в Україні борців – Анатолія Сльотова. Мене висунули на посаду заступника дорожної ради товариства «Локомотив», де я провів цілих сімнадцять років. Згадую ті часи з великою приємністю – наша діяльність охоплювала сім західних областей, усі відділки Львівської залізниці, поруч працювало багато хороших, відданих справі людей.
– На початку вісімдесятих мене висунули на посаду голови обласного спорткомітету, де я відпрацював п’ять років. Це був інший рівень роботи, інший масштаб діянь, світові та олімпійські горизонти, будівництво спортивних споруд. Саме в той час було побудовано, реконструйовано, започатковано Палац шахів, Палац водних видів спорту, Палац ігрових видів спорту «Україна» (тоді його назвали «Спартак»), кінно-спортивна база, армійський спортивний комплекс та інші. Були й успіхи в організації спортивно-масової роботи, львівські спортсмени ставали чемпіонами світу та Європи. Львівщина здобула перше місце в країні за сумою усіх спортивних показників, а я познайомився з багатьма видатними зірками спорту, з президентом Міжнародного Олімпійського комітету Антоніо Самаранчем. Збирався переселятися в нове помешкання…
– Та настали гіркі хвилини. Поховав батька, мене спіткала серцева недуга, а поки лежав в лікарні – зняли з посади за таким формулюванням: «Звільнений з посади голови облспорткомітету за проступок, що компрометує його як керівника». «Компрометація» полягала в тому, що ховав батька за християнським звичаєм – зі священиком. Але секретар обкому партії Д. Яремчук розцінив це як смертельний гріх для «комуніста». Проте мене у ці хвилини підтримали колеги – і в Києві і у Львові. Перейшов на роботу в товариство «Зеніт», а коли створилося ДСТ профспілок «Україна» перейшов туди. Мене вважають трудоголіком, але давно визнав для себе кредо спортивного керівника: «Коли люди відпочивають, працюють спортивні споруди, бази і діячі».
– А ті рідкі хвилини відпочинку, які трапляються, стараюся віддавати сім’ї. Моя дружина Христина багато років працювала провідним спеціалістом в об’єднанні ЛОРТА, дочка Оля отримала медичну освіту і вийшла заміж, народила внучку Катрусю-Марусю якраз перед шістдесятиріччям, зробивши мені найкращий подарунок. Зять – Віктор Бережанський, двоєборець за спортивним фахом, член збірної України, учасник трьох чемпіонатів світу, тепер працює в інституті фізкультури, який закінчив. Мешкаємо усі весело в двокімнатній квартирі. На автомобіль і дачу часу ніколи не мав, та вже, мабуть, і не дороблюся. От у вільні хвилини люблю пограти у шахи. Тут маю успіхи: виграв три партії у космонавта Віталія Севастьянова в той час, коли він був головою всесоюзної федерації шахів і приїздив до Львова з чемпіоном світу Анатолієм Карповим.
– Хочу зробити ще багато, тому розпочинаю день із щоденної зарядки і обливання холодною водою. Це дозволяє утримувати тіло і дух в бадьорому стані і не втрачати працездатності пізніх годин. Хоча мушу пам’ятати, що переніс інфаркт. Але моя маленька внучка – то такий лікувальний заряд бадьорості…
Не вдалося ще багато зробити. Цю розповідь Михайла Павловича записав незадовго до його несподіваної смерті, яка сталася увечері 26 грудня 2002 року у готелі у Києві, куди він поїхав на пленум центральної ради «Україна». Він знову готувався виступити з болючими питаннями стану спортивних баз, які щораз занепадали. Справедливий і відвертий, він не раз отримував за свою принциповість образи, які били його по серцю. Воно й не витримало…
Він мав багато друзів і колег, які його щиро любили, пам’ятають дотепер. В честь Михайла Василишина щороку проводиться міжнародний шаховий турнір – Меморіал Василишина, в якому беруть участь молоді талановиті шахісти, що виконують на турнірі у Львові гросмейстерські норми. Цього року це буде вже восьмий турнір і, це переконливий аргумент людської пам’яті про людину.
Одним з найближчих приятелів Василишина був багаторічний керівник студентського спорту Львівщини Богдан Юхницький, який доповнив портрет свого друга такими словами: «В першу мить, коли я довідався про смерть Михайла, не міг зрозуміти, що з нами вже ніколи не буде цієї діяльної, веселої порядної людини, з якою я був тісно пов'язаний багато років. Коли згадую про нього, мене завжди обгортають емоційні почуття, настільки він був для всіх нас – його колег – лідером, організатором, людиною високої моралі. Яскрава особистість! В своїй діяльності він керувався об’єктивністю, справедливістю і прозорістю дій. Всі відчували себе біля нього однією командою. Може тому йому вдавалося так багато зробити для львівського спорту. Коли його несправедливо зняли з посади і він працював тільки в одному з кількох спортивних товариств, все одно залишався неформальним лідером, до якого зверталися за порадою і знали, що отримають у відповідь цілком відверті і справедливі, потрібні слова. Михайло Павлович був справжнім інтелігентом, а для мене це найвища оцінка діяльності людини».
Іван ЯРЕМКО.